1. Hizmetlerimiz
  2. Data Kasası (Data Safe) nedir ?

Data Kasası (Data Safe) nedir ? Hizmetlerimiz

Data Kasası (Data Safe) nedir ?

Çelik Data Kasalar yangın testinden geçtikten sonra sınıflara ayrılır. Sınıflandırma aşağıdaki gibi yapılmıştır;

S60P, S120P, S60DIS (kağıt ve data için 60 dakika yangın testinden geçen), S120DIS (kağıt ve data için 120 dakika yangın testinden geçen)

ECB • S
ECB • S (European Certification Güvenlik Kurulları), ESSA bir 'marka' (e. V. Avrupa Güvenlik Sistemleri Birliği) üyesidir.
Avrupa Normlarına Uygun Denetimler
Akredite ve tarafsız belgelendirme merkezi olarak ESSA, EN 45 011'e göre yangın dayanımı, güvenlik ürünleri, veri güvenliği, yüksek güvenlikli kasalara testler uygulamaktadır. 800'den fazla sertifika ile ESSA Avrupa'nın önde gelen sertifikasyon hizmeti sağlayıcısıdır. ECB • S sertifikaları Avrupa içinde tanınır.

ECB • S sertifikalı kasa ve kilit sistemleri aşağıdaki Avrupa normlarına uygundur: EN 1300 (yüksek güvenlik kilitleri) ve EN 1143-1 (değerli koruma kasaları), EN 1047-1 (veri güvenliği kasaları). ECB • S kasaların içine iliştirilmiş mavi ECB • S sertifika rozeti alır.

MÜMKÜN OLAN EN İYİ KALİTE VE GÜVENLIK DÜZEYİ KASALAR
ECB • S belgeli kasalar müşteri yüksek kalite ve doğrulanabilir güvenlik tutarlı bir düzeyde garanti.
ECB • S sertifikasyon örneğin test edilmiş güvenlik yönleri hakkında bilgi ifşa Bunun nedeni ECB • S belgeli kasalar, müşteriler için yüksek kalite ve doğrulanabilir güvenlik garanti eder.

Bunun Nedeni,
•    Her Kasa (XIII 0) direnç derecesindedir ve hırsızlık koruması için güvenlik seviyesi (S1, S2)'dir.
•    Her (120 Dis S 60 P, S gibi) yangın koruması farklı güvenlik seviyelerine ayrılır.
•    Yüksek güvenlik kilitleri (DCA) kullanılır.
  
Uzun Süreli Deneyim
ESSA Forschungs-und Prüfgemeinschaft Geldschränke kökleri Tresoranlagen und var e. V. (FUP) - 1967 yılında kurulan kasalar ve güvenli sistemleri için bir araştırma ve denetim kurumudur. ESSA kasalar ve değerli eşyalarınızı koruma kutularının denetiminde 40 yıllık bir geçmişle övünür. Tarafsız bir sertifikasyon merkezi olarak, ESSA kullanıcı temsilcileri, sigorta sektörü ve üretici arasında eşit koşullarda olduğunu gösterir.

Uluslar Arası Ortaklarla Tanınan
ESSA aşağıdaki kurumlarla ortak çalışır: VdS Schadenverhütung GmbH ve Malzeme Test Enstitüsü (Braunschweig Teknoloji Üniversitesi

DATA KASASI NEDİR

Data Kasa – Veri Kasası ne demektir ?
Data kasa bilgisayar data saklama ve taşıma unsurları, disketler, Cd, LTO, DLT kartuşlar gibi bilgisayar backupları ve veri depolarını 35 dereceden fazla bir sıcaklık ortamında veya %55in üzerinde bir oranda nemde dahi kolaylıkla zarar görebilen cihazlardır. Bu saklama araçlarını saklayıp, korumak için dizayn edilmiş, özel kasalara Data kasası – veri saklama kasası olarak isimlendirilir.

NamiSafe Data Kasa ürünleri sadece yangın, su basması, deprem v.s. değil, veri depolama ve yedekleme ünitelerinin güvenli kullanımında daha fazla esneklik, verimlilik ve daha düşük maliyetler sunan en gelişmiş data saklama ortamlarıdır.

Bilgilerinizin yaşam döngüsünün yönetiminin hayati önemi dijital ortamaların kullanım oranlarının artması ile artmaktadır. İşinizle ilgili verilerin, başlangıç aşamasından elden çıkarılmasına kadar tüm yaşam döngüsü boyunca yöneterek depolama ve erişimin en düşük maliyetle en iyi duruma getirilmesi artık iş planlarının bir parçasıdır.

Dağıtılabilen en küçük depolama sunucusundan en geniş veri merkezine kadar olan depolama gereksinimlerinizin karşılanması amacıyla kullanacağınız tüm ünitelerin sağlıklı olarak korunması veri depolama yaklaşımınızı belirleyecektir.

Dijital ortamdaki bilgi, günümüz iş dünyasının en kritik bir unsurlarındandır. Bulunması ve korunması gereken bilginin hacmi, her geçen gün artmaktadır. Ayrıca, bu bilgilerin günün her saatinde erişilebilir olması gerekiyor. Bilgilerinize, her hangi bir sebeple ulaşamamak, artık söz konusu bile olmamaktadır. Üstelik, Bilgi Teknolojilerine (BT) ayrılan bütçelerin azalmasıyla, hayata geçirdiğiniz her sistemin verimli ve uygun maliyetli olması yaşamsal önem taşıyor. Veri depolama, eskiden, her sunucuya bağlı bir sabit disk ya da teyp sürücü içeriyor ve doğrudan bağlantılı veri depolama ya da DAS (Direct Attached Storage) olarak biliniyordu. Şimdi, bugünün iş dünyasındaki zorluklarla başa çıkabilmek için, daha esnek, akıllı ve kolay yönetilen veri depolama çözümleri gerekiyor.

Bu yaklaşım ile data kasası kullanımının sunduğu yararlar ise şu şekilde özetlenebilir.

* Disk alanını yönetmek ve paylaştırmak için gerekli sürenin kısaltılması.

* Kritik uygulamaların, sürekli donanım arızası endişesi taşımadan çalıştırlması

* Veri yedeklerinin sistem dışında tutulması ile iş saatlerinde sistem performansinda yavaşlama olmamasi

* Verilerin geri yüklenmesi gerektiğinde hedeflenen zaman aralığının içinde, yedeklerin hemen yakınınızdaki data kasasından alınarak bitirilebilmesi.

Data Saklama Kasaları Nasıl Yardımcı Olabilir?

Aşağıdakiler sizin de ihtiyaciniz ise, data saklama kasaları şirketinize kısa sürede büyük fayda sağlayacaktır.

* Verilerinizi yönetmek ve korumak için gerekli kaynakları azaltmak
* Özellikle teyp yedeklemeleri ve geri yüklemeler için daha gelişmiş saklama ortamına sahip olmak
* Hemen ya da gelecekte veri depolama kapasitesini dilediğiniz kadar artırmak
* Verimsiz ve dağıtık durumdaki veri depolama çözümlerini konsolide etmek
* Farklı donanım üreticilerinden alınan sunucuları, tek bir veri depolama çözümü altında bütünleştirmek bu sayade tek elden bir veri yedekleme merkezi oluşturabilmek.
* Mevcut bilgi teknolojileri yatırımlarınızın etkinliğini artırmak
* Data yedekleme süresini, daha hızlı bir yedekleme teknolojisi ile kısaltmak. Sistemlerinizi gereksiz veri hacimleriyle yormamak.

Data Kasalarında saklayabileceğiniz en başlı üniteler disk depolama ve teyp depolama üniteleridir. Bir veri depolama ağında gereksinim duyduğunuz sunucu ve işletim sistemlerinin sayısı, veri depolama ağı çözümünüzün yapısını ve maliyetini belirleyecektir. Bir sunucuyu veri depolama ağı içerisinde boşa çıkarmanın en yaygın ve kanıtlanmış yolu, içersindeki fazla bilgiyi başka birimlere aktarmaktır. Data kasası işletmenizde aktif olarak kullanıldığında en fazla günde iki kez yapacağınız yedekleme sistem performansınızı inanılmaz ölçüde rahatlatacaktır. Bu yöntem aynı zamanda kablolamadan ya da donanım arızasından kaynaklanabilecek ciddi veri kaybı sorunları büyük ölçüde ortadan kaldırır. Veri depolama – (data yedekleme) işlemi ne kadar sıklıkta kullanılırsa, performans o kadar artar. Diğer Yararları:

* Arıza durumunda karşın sunucunuz erişilemez bile olsa elinizdeki verilere erişim yeteneğinizi korur.
* Daha yüksek verim için, birden fazla sunucunun veri depolama işleminde kullanılmasına gerek kalmaz.
* Sunucu yapısını daha verimli ve esnek kullanmanızı sağlar. Gereksinimleriniz değiştikçe ya da arttıkça kolaylıkla değiştirilebilecek ya da genişletilebilecek, yüksek performanslı ve esnek bir altyapı yaratır.

Veri depolama sistemleri (RAID sistemleri olarak da bilinir) tarafından yapılan disk depolama işleminde veriler, veri depolama sistemi üzerindeki RAID ile yapılandırılan her bir disk sürücüsüne yazdırılır ve böylece, tek tek disk arızalarına karşı korunma sağlanır. Modern bir veri depolama sisteminin tipik yararları şöyledir:

* Yüksek hata toleransı düzeyi

* Kapasite ve performansta esnek büyüme sağlayan modüler yapı

* Farkli işletim sistemleri çalıştıran farklı sunucular için ortak kullanım imkanı * Verilerinizi bir veri depolama sisteminde konsolide hale getirmek, disk alanı kaynaklarınızın verimini ve erişilebilirliğini artırır.

* Bilgi işletim siteminizinyönetim ve gözlemleme yükünü büyük oranda azaltır.

Teyp depolama işlemi, veri depolama ağlarında her bir sunucunun veri depolama sistemi ile bir teyp yedekleme kütüphanesine verileri kaydetmesiyle sağlanabilir. Bunun anlamı, yerel ağın, bundan böyle yedekleme ve geri yükleme sürecinde verileri taşımak için kullanılmayacağı, böylece yerel ağ üzerindeki hizmetler ve kullanıcılar için performansın artırılacağıdır. Böyle yapılandırılan teyp depolama uygulamaları, yerel ağdan bağımsız (LAN-free) yedekleme çözümü olarak anılır. Faydaları;

* Daha kısa zamanda daha çok bilgi korunabilir.

* Yedekleme sürecinde görülen performans eksikliklerinin çoğunluğu ortadan kalkar.

* Tüm data yedekleme işlemleri, tek bir merkezden yönetilebilir hale gelir.

Görüldüğü gibi veri depolama işlemi dolayısyla depolanan verilerin saklanması, her durumda ulaşılabilir olması işletmeler için sanıldığından daha önemlidir. Sadece acil durumlarda değil, günlük operasyonlarda da data kasası kullanmak bilgilerinizin hem kısa hem de uzun vadeli sağlığı için vazgeçilmezdir. İyi planlanmış, sistematik bir yedekleme anlayışı ve uygun data kasası kullanımı ile verilerinizi sonsuza taşıyacaktır. Namisafe, data kasası modelleri ile işletmenize dünya standartlarında en iyi ürünleri sunar.